Mener

Wyprawa na polowanie z przyjacielem w postaci psa, to nie tylko ogromna przyjemność, ale i większa możliwość zdobycz. Czas spędzony ze zwierzętami na łonie natury, jeszcze mocniej zacieśnia relacje. Zwierzę odpowiednio pielęgnowane, tresowane i uczone polowania – wciąż udoskonala swoje umiejętności. Kiedy stajemy się posiadaczami zwierząt powinniśmy dogłębnie poznać ich potrzeby, wymagania i zachowania. Powinniśmy rozumieć i odpowiednio podchodzić do danej rasy zwierząt.

Słowo „Mener” pochodzi z języka francuskiego. Jest czasownikiem znaczącym tyle co wieść, prowadzić, poprowadzić, doprowadzić, a także mieć przewagę, dominować. Każdy z tych synonimów doskonale opisuję rolę przewodnika psa i w naszym języku dokładnie to oznacza. Mener – czyli przewodnik psa. Jednak tak jak nie każdy pies nadaje się do polowania, tak nie każdy myśliwy nadaje się na przewodnika psa. Aby być dobrym wychowawcą, trzeba mieć do tego pewne predyspozycje. Zakładać, iż dopiero pies i człowiek to zespół polujący. W samym procesie szkolenia rola człowieka jest najważniejsza. Zły trener może zepsuć psa o najlepszych predyspozycjach, Z kolei dobry często ze słabego psa zrobi psa polującego.

Podczas pracy z psem niezwykle ważne jest wystrzeganie się obojętności i braku czasu dla niego. Pies to nie przedmiot, który możemy pozostawić w garażu i nie interesować się nim do następnej wyprawy. Trzeba pamiętać, iż to żywe zwierze, które ma potrzeby, uczucia i emocje. Pies potrzebuje towarzystwa i kontaktu z ludźmi, by móc się prawidłowo rozwijać, wychowywać i dobrze czuć. Od tego zależy w dużej mierze, jak pies będzie się później uczył.

Nawet jeśli mamy już psa ułożonego, to nie możemy wypuszczać go z kojca tylko wtedy, gdy mamy do poszukania postrzałka, bo pies będzie niewyżyty emocjonalnie i nie w głowie będzie mu skupiać się nagle na tropie po półrocznym zamknięciu. Codziennie trzeba znaleźć czas na spacer czy trening psa. Inaczej można zapomnieć o polowaniu z dobrym psem myśliwskim, bo pies, któremu nie poświęcimy czasu i uwagi, nigdy mistrzem polowania nie będzie.

Wyślij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>