Kilka słów o zwierzynie chronionej prawnie
Oprócz czasowych pozwoleń na polowania na określone gatunki zwierząt, mamy także do czynienia z ochroną gatunkową. Jest ona jedną z form ochrony przyrody. Dzięki ustawie o zwierzętach chronionych, z mocy prawa mamy możliwość utrzymywania odpowiedniego stanu liczebnego zwierząt dziko żyjących, ich siedlisk, tym samym dbając o różnorodność genetyczną.
W Polsce ochroną objętych jest około 400 gatunków. Niektóre z nich są również wpisane do takich rejestrów jak Polska Czerwona Księga Zwierząt. Wszystko to ma na celu zapewnienie im przetrwania i możliwości dalszej prokreacji. Zakazy ustawowe nie odnoszą się tylko do zabijania takich zwierząt, ale również do niszczenia ich lęgowisk czy też preparowania martwych (nawet znalezionych) zwierząt.
Jedną z grup, która regularnie łamie przepisy i szkodzi polskiemu środowisku są kłusownicy, którzy mimo zakazów, często bez dokumentów polują na zwierzynę, nieodpowiedzialnie umniejszając jej liczebność, tym samym nieodwracalnie prowadząc ją do wyginięcia.
Każde próby kłusownictwa należy zgłaszać odpowiedniemu organowi tak, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko zagrożenia dla zwierząt, którym grozi nieodwracalne wyginięcie.
Do niedawna na liście zwierząt chronionych były: wilk, ryś, kwiczoł, wydra, głuszec, kszyk czy derkacz.
Najnowsze komentarze