Hodowla i ocena liczebności zwierzyny w łowisku

Hodowla zwierzyny to prowadzenie racjonalnej gospodarki łowieckiej, która może mieć na celu miedzy innymi utrzymanie istniejącej liczby osobników w stadzie, zwiększenie jej liczby, ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem czy też wpływanie na właściwy fizyczny rozwój osobniczy zwierzyny w łowisku.

Liczenie zwierzynyZagadnienie to jest bardzo ważne w prowadzeniu gospodarki leśnej. Wiąże się ono również z oceną liczebności zwierzyny w stadzie. Właśnie zliczenie sztuk zwierzyny pozwala na przykład na zakupienie odpowiedniej ilości paszy do dokarmiania zimą bądź też wpływa na podjęcie decyzji o odstrzale części osobników.

Hodowla zwierzyny jest prowadzona według z góry ustalonego planu, a raczej rocznych planów łowieckich. Ważna tutaj jest ocena liczebności zwierzyny w łowisku. Zabieg ten zwany jest także inwentaryzacją. Jest to jedno z najważniejszych zadań leśników, ponieważ wpływa nie tylko na ustalenie rocznych planów łowieckich, ale także pozwala na zaplanowanie np. zasiedlania terenu. Liczebność zwierzyny może mieć wpływ na:

  • Prowadzenie działań ochrony zwierzyny przed kłusownikami czy też szkodnikami,
  • Sposób i zakres dokarmiania zwierzyny np. w zimie
  • Zasiedlanie i urządzanie łowisk,
  • Planowania pozyskania zwierzyny, czy też czasowe wstrzymanie się od pozyskań zwierzyny

Jak można zauważyć, liczenie zwierzyny ma nie tylko cele statystyczne, ale pozwala również na racjonalne gospodarowanie lasami i ich wszystkim zasobami.

Wyślij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>