Strzały sporne podczas polowania

Podczas polowania może zdarzyć się sytuacja, ze więcej niż dwóch myśliwych postrzeli jedną sztukę zwierzyny. W wyniku któregoś ze strzałów zwierzyna pada, ale często trudno jest dociec, którego. Tradycja i zwyczaje myśliwskie mówią, że taki spór pozostaje do rozwiązania pomiędzy tymi myśliwymi. Jeśli jednak konsensus jest niemożliwy do rozwiązania, pozostają dwie drogi jego uzyskania podzielone ze względu na rodzaj broni, z jakiej padły strzały:

  1. śrutowy
  2. kulowy

Sporne strzały śrutowe

Po spornym strzale śrutowym, zaistniały spór może rozstrzygnąć prowadzący polowanie. Obowiązują go trzy główne kryteria rozstrzygania tego sporu. Pierwsza mówi, że decyduje strzał myśliwego, który unieruchomił zwierzynę (niekoniecznie ostatni). Inna zasada decyduje w sytuacji, kiedy strzały zostały oddane równocześnie: myśliwy, który był bliżej wygrywa spór. Jeśli jednak były oddane z tej samej odległości, to decyduje strzał wykonany z lewej strony. Jeśli sprawa tyczy się zwierzęcia zranionego, które zostało dostrzelone przez innego myśliwego, to spór zostaje rozstrzygnięty na rzecz myśliwego, który dane zwierze zranił.

Sporne strzały kulowe

Są teoretycznie trudniejsze do rozstrzygnięcia niż spory śrutowe. W większości decyduje jednak dobre wychowanie i zasady etyczne, a myśliwi sami dochodzą do porozumienia między sobą. W większości przypadków decyduje strzał śmiertelny. Jeśli sytuacja jest trudniejsza, wybiera się skład arbitrów składających się z myśliwych wybranych przez strony sporu, które wyznaczają superarbitra. W tym przypadku decydują kryteria podobne jak przy strzałach śrutowych.

Wyślij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>