Polowania zbiorowe

Polowania zbiorowe to rodzaj polowań w grupie, najczęściej organizowanych przez koła łowieckie. Każde takie wydarzenie musi mieć swojego przewodniczącego, który będzie odpowiedzialny za bezpieczne i zgodne z prawem przeprowadzenie polowania.
Najczęściej osobą dowodzącą na takim polowaniu jest doświadczony myśliwy z wieloletnim stażem i z dobrą organizacją czasu. Odpowiednie zdolności organizacyjne, cierpliwość oraz znajomości przepisów z zakresu łowiectwa są tylko niektórymi z ważnych zagadnień podczas organizowania polowania zbiorowego. Trzeba pomyśleć między innymi o odpowiedniej ilości naganiaczy, zorganizowaniu transportu dla myśliwych, ciepłego posiłku i wiele innych. Osoba bez dobrego zmysłu organizacyjnego oraz posiadania odpowiedniego autorytetu nie będzie w stanie poradzić sobie z takim zakresem obowiązków.
Osoba prowadząca polowanie zbiorowe oprócz obowiązków na parę dni przed polowaniem ma również wiele zadań tuż przed i w trakcie. W momencie zbiórki myśliwych prowadzący ma obowiązek poinformowania między innymi o:

  • zwierzynie przewidzianej do odstrzału,
  • poinformować o sygnałach używanych w czasie polowania,
  • zasadach bezpieczeństwa, odpowiednim ubiorze,
  • planowanym programie polowania,
  • innych ważnych punktach organizacyjnych.

Rola prowadzącego na tym jednak się nie kończy. W jego gestii pozostaje czuwanie podczas przebiegu polowania nad jego bezpieczeństwem oraz sprawną organizacją. Każdy dobry myśliwy nie zapomni również o wielu tradycjach i zwyczajach myśliwskich, które towarzyszą polowaniu.

Wyślij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>