Na rykowisku

Jelenie w okresie rykowiska porozumiewają się ze sobą za pomocą głosu, a także wydzielanych zapachów. Byk głosem daje upust emocjom w czasie rykowiska. Obwieszcza:

• miłosną tęsknotę
• poszukiwanie łań
• panowanie nad chmarą
• wyzywa rywala do walki
• głosi swój triumf.

Byk ryczy także z bólu, kiedy jest boleśnie ranny, a nie łatwo mu nim zostać przy toczeniu tak bezpardonowych walk o swój miłosny harem. Głos łani w okresie rui nazywa się „ględzeniem”, brzmi jak „b a a a” i jest daleko słyszalny.

Wielką rolę w porozumiewaniu się jeleni w okresie rykowiska odgrywa zapach i jest on charakterystyczny dla gatunku jeleniowatych. Zapachy te wydzielają specjalne gruczoły umieszczone na tylnych badylach po zewnętrznej stronie poniżej kolan, widoczny jako goły, ciemnobrązowy gruby kawałek skóry w kępce włosów. Pod oczami, tzw. dołki łzowe, w których znajdują się gruczoły zapachowe, wydzielające brązową substancję mazistą o intensywnej zapachu w tym okresie.

Wyślij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>