Bezpieczeństwo na polowaniu

Uprawianie sportu jakim jest myślistwo, wymaga nie tylko znajomości prawa łowieckiego, ale także szczególnej ostrożności. Jest to jeden ze sportów, w którym używa się broni – dlatego też niezbędne są odpowiednie normy prawne regulujące obowiązki jej posiadacza.
Odpowiednie przepisy o bezpieczeństwie na polowaniu są zawarte w ustawie z 2005 roku, a cały rozdział 3 dotyczy zachowania bezpieczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o prawa i obowiązki zapisane w Ustawie o Prawie Łowieckim (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 372, z późn zm. 2).

Na stronie Polskiego Związku Łowieckiego możemy znaleźć zasady bezpiecznego polowania. Jeśli jednak chcemy poszerzyć swoją wiedzę, wtedy warto zerknąć wprost do ustawy, i tam rozwiać wszelkie wątpliwości. Przede wszystkim myśliwy jest odpowiedzialny za używaną przez niego broń i jej stan techniczny. Lufy broni powinny być sprawdzone pod kątem drożności przed każdym polowaniem. Rzadziej polujący myśliwi mają obowiązek tzw. przestrzeliwania broni przynajmniej raz w roku. Przepisy regulują również inne, bardziej szczegółowe normy takie jak obowiązek noszenia broni w pokrowcu w terenach zabudowanych czy też sposób noszenia broni (skierowanej lufą w górę albo w dół).

Również oprócz przestrzegania licznych reguł zawartych w prawie niezbędny jest zdrowy rozsądek i umiejętność prawidłowej oceny sytuacji przez myśliwego.

Wyślij

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>